WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Rowerzyści w hołdzie Bohaterom

 2018-10-03

16 września 2018 r. odbył się I Gminny Rajd Rowerowy pod hasłem W hołdzie bohaterom w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Organizatorem rajdu był wójt gminy Jacek Olczyk i harcerze z drużyny Leśni Skauci. Trasa rajdu liczyła 40 kilometrów i przebiegała przez ważne historycznie miejsca, gdzie toczyły się krwawe walki w obronie naszej Ojczyzny. W rajdzie wzięło udział 38 uczestników. Nad bezpieczeństwem czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Pątnowa.

Rajd rozpoczął się w Dzietrznikach od mszy świętej. Następnie uczestnicy spotkali się przy obelisku z pamiątkową tablicą poświęconą phm. Antoniemu Pachnickiemu – członkowi Szarych Szeregów- zamęczonego przez Niemców. Później rowerzyści przejechali na cmentarz, gdzie wójt Jacek Olczyk w asyście harcerzy złożył kwiaty na mogile bohaterów, którzy w czasie Powstania Styczniowego, I i II wojny oddali życie za Ojczyznę. Kolejnym punktem rajdu było miejsce, gdzie rozegrała się słynna bitwa pod Kluskami. Miejsce walk wskazał sołtys Klusek, pan Marian Binias, a wójt Jacek Olczyk w kilku zdaniach zapoznał uczestników z historią tego miejsca.

Następnym punktem rajdu był cmentarz we wsi Parzymiechy, gdzie na mogile 29 żołnierzy 83 Pułku Strzelców Poleskich z Kobrynia, którzy polegli 1 września 1939 r. w bitwie granicznej z Niemcami, harcerze zapalili znicz i oddali hołd poległym. Punktem kulminacyjnym rajdu było zwiedzanie muzeum Dywizjonu 303. Po dłuższym odpoczynku uczestnicy ruszyli w drogę powrotną do ostatniego punktu, pod Pomnik Obrońców Mostu w Załęczu Wielkim, gdzie pan wójt przypomniał zebranym historię walki o most, a następnie podziękował wszystkim za udział w rajdzie.

 To był bardzo udany wyjazd. Dopisała pogoda, dopisały humory a strażacy sprawili się na medal.

Galeria zdjęć: